kaukaz

NIEOCENIONA POMOC

Gastroskopia – czy da się przygotować do takiego badania?

Gastroskopia to badanie podstawowe w dziedzinie gastrologii. Bardzo często kojarzona z czymś strasznym i nieprzyjemnym. Pozwala ona na ocenienie problemu ,,od środka’’, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Gastrologia to profilaktyka, która wykonywana jest bardzo często. Szczególnie zalecana jest osobom, które zmagają się z uciążliwą zgagą, zaparciami, uporczywymi bólami brzucha i żołądka. Ludzie bardzo często odkładają takie zalecenie przez długie miesiące, nawet lata.

Wszystko przez to w jaki sposób badanie się odbywa. Konkretnie polega na tym, że do żołądka wprowadzany jest specjalistyczny aparat, przypominający rurkę o grubości palca, zwaną inaczej endoskopem. Wszystko dzieje się przez usta, co dla wielu jest niewyobrażalną czynnością do wykonania i jest to dość normalna obawa.

Gastroskopia to badanie, które w sprawny sposób znajduje przyczynę problemu i wyjaśnia, czy taka rzeczywiście występuje. Czasami może okazać się, że bóle brzucha i inne dolegliwości biorą się z innego powodu. Nie mniej jednak gastroskopia to pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Jak z łatwością można się domyśleć – jest to szczególnie ważne przy ocenie zmian nowotworowych. Nie mniej jednak badanie to ma wiele innych zastosowań. Dzięki gastroskopii w łatwy sposób usuwa się ciała obce z układu pokarmowego, bądź go udrożnić.

Istnieje także szansa na powstrzymanie krwawienia w przełyku, czy poszerzenie jego objętości. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie badanie, warto wiedzieć co należy zrobić przed taką profilaktyką:

  • Po pierwsze trzeba być na czczo, podobnie jak na wielu innych badaniach, które mają na celu pobranie materiału do badania pod mikroskopem. Zaleca się niejedzenie już osiem godzin wcześniej;
  • Po drugie, cztery godziny przed badaniem należy unikać wszelkich napojów, czy chociażby palenia papierosów

.