kaukaz

NIEOCENIONA POMOC

Kara za brak ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC powinien posiadać każdy właściciel samochodu bez względu na to, jaki staż w kierowaniu samochodu posiada, jaki samochód ich ilość. Każdy samochód powinien mieć aktualne ubezpieczenie.

Umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi najczęściej podpisywane są na okres jednego roku i przed upływem tego terminu kierowca powinien przedłużyć umowę lub podpisać z innym wybranym przez siebie ubezpieczycielem. Podczas kontroli pojazdów funkcjonariusz policji widząc nieważne ubezpieczenie OC może zatrzymać dowód rejestracyjny do momentu, kiedy kierowca nie będzie miał aktualnej polisy OC.

Kary za brak OC są bardzo wysokie a wszystko, dlatego aby właścicielom samochodów mówiąc kolokwialnie nie opłacało się unikać tego obowiązku. W 2015 roku płaca minimalna wzrosła z 1680 złotych brutto do kwoty 1750 złotych brutto, co za tym idzie, zwiększyło to koszty dla posiadaczy samochodów.

Karę za nieaktualne OC ustala Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest to wielokrotność wynagrodzenia minimalnego. Ten, kto bez względu na powód, dla którego nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC będzie musiał zapłacić karę 3500 złotych.

Dla tych niezdecydowanych, co do opłacalności posiadania polisy OC warto dodać, że wszyscy ubezpieczyciele posiadają bazę kierowców i nie trudno sprawdzić czy kierowca posiada aktualne ubezpieczenie nie wspominając już o kosztach w przypadku spowodowania kolizji lub też innego zdarzenia drogowego. Ubezpieczenie dotyczy również takich pojazdów jak motory czy motorowery uściślając wszystkie pojazdy silnikowe.