kaukaz

NIEOCENIONA POMOC

Poród przez cesarskie cięcie

Dla wielu kobiet poród przez cesarskie cięcie wiąże się z ogromnymi obawami. W większości przypadków ginekolodzy informują swoje pacjentki o tym, że z pewnych względów poród naturalny w ich przypadku będzie niemożliwy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to dopiero na sali porodowej lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu takiego zabiegu. Prześledźmy jednak zabieg cesarskiego cięcia, kiedy zostanie już wcześniej zaplanowany. Ciężarna w wyznaczonym terminie musi się udać do szpitala. Tam poddawana jest badaniom: mierzone jest ciśnienie krwi oraz temperatura ciała. W celu stwierdzenia czy z płodem nie dzieje się nic niepokojącego, przeprowadza się KTG. Jeśli wszystkie wyniki są dobre, rozpoczynają się końcowe przygotowania do zabiegu i przewiezienia ciężarnej na salę operacyjną. W tym momencie do żyły kobiety zostanie wprowadzona igła zakończona wenflonem, co ułatwi podawanie leków oraz pozwoli na szybką zmianę kroplówek. Cesarskie cięcie odbywa się na podobnych zasadach jak wszystkie operacje. Dlatego też, na sali operacyjnej będzie obecny anestezjolog, który podejmuje decyzję odnośnie tego, jaki rodzaj znieczulenia najlepiej jest zastosować w przypadku ciężarnej. Po porodzie również jego obecność jest konieczna, gdyż do jego obowiązków należy kontrola stanu pacjentki i dbałość o to, aby zastosować środki uśmierzające ból. Znieczulenie polega na wprowadzeniu igły między trzeci i czwarty kręg lędźwiowy.

W tym przypadku mówimy o znieczuleniu przewodowym, gdzie przez igłę przedostają się leki, które po pewnym czasie (ok.2-3 minut) powodują, że w ciele od pasa do stóp nie ma czucia. W tym momencie rozpoczyna się operacja. Kobieta nie odczuwa bólu, ale jest w w pełni świadoma tego wszystkiego, co dzieje się na sali operacyjnej. Może nawet rozmawiać z lekarzem i pielęgniarkami asystującymi podczas zabiegu, ale nie będzie widzieć co robią, gdyż będą odgrodzeni zielonym płótnem. Operacja trwa ok. 30 minut. Lekarz myje brzuch ciężarnej, układa na nim kompresy i za pomocą skalpela zaczyna powoli nacinać poprzecznie skórę w dolnej części brzucha ok. 15 cm od linii bikini. Kolejne cięcia mają na celu nacięcie głębszych warstw brzucha oraz powłok macicy. W tym momencie lekarz może już wyciągnąć dziecko. Wówczas odczuwane jest niewielkie szarpnięcie. Kiedy dzieckiem będą zajmować się lekarze, kobiecie będzie zszywany brzuch, co może potrwać nawet 60 minut.

Później zostaje przeniesiona na salę pooperacyjną, gdzie prawdopodobnie zostanie przez następną dobę pod opieką lekarzy i pielęgniarek.