Jedzenie, picie i sport
Ćwiczenia mogą zrobić dla organizmu wiele dobrego, jak i złego – jeśli podchodzimy do sportu mało odpowiedzialnie. Ćwicząc ponad własne siły łatwo doprowadzić do odwodnienia lub nadwyrężyć mięśnie czy stawy. Nasze ciało nie zareaguje dobrze na sportowe zmagania wtedy, gdy nie będziemy się właściwie odżywiać. Ćwicząc z pustym żołądkiem łatwo o przemęczenie. A jeśli takie praktyki będziemy powtarzać regularnie, prawdopodobnie osiągniemy efekty odwrotne do zamierzonych, tzn.
zaczniemy tracić masę mięśniową i organizm będzie osłabiony. Właściwe podeście do ćwiczeń jest szczególnie ważne wtedy, gdy za sport bierzemy się w trakcie ciąży. Wówczas nie możemy sobie pozwolić ani na przeciążenie organizmu, ani na odwodnienie. Szczególne ważne jest też przyjmowanie posiłków, zanim weźmiemy się za ćwiczenia. Rozpoczynanie treningu na czczo nigdy nie jest dobrym pomysłem, a w trakcie ciąży zwłaszcza.
https://sport-trend.pl/kobieta
Przed ćwiczeniami nie musisz jeść dużo. Wystarczy jeden niewielki, lekki posiłek. Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś się głodzić po treningu. Straty energii trzeba nadrobić zdrową ilością kalorii. Co do odwodnienia organizmu, szklanka wody na każde pół godziny ćwiczeń będzie odpowiednią dawką.
Wybierz raczej wodę niegazowaną. Wersja musująca może spowodować wzdęcia i ból brzucha, o które w ciąży i tak nietrudno. Poza tym, pamiętaj, że Twoje ciało zmienia się dynamicznie i nie musisz trzymać się restrykcyjnego planu dnia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której podczas ćwiczeń pojawiają się mdłości czy bóle brzucha. To sygnał, że trzeba sobie odpuścić i odpocząć.